Tüpraş Kimin

Tüpraş Kimin ? Tüpraş Sahibi Kim ? Tüpraş Kime Ait ? Tüpraş Kim Kurdu ? 

Tüpraş Kimin Elinde ! 

Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. yani kısaca "TÜPRAŞ", tarihler 1983'ü  gösterdiğinde Türkiye'deki rafinerilerin devlet eliyle tek çatı altında toplamak için kuruldu. Bünyesinde Kocaeli, Kırıkkale, Aliağa ve Batman'da rafinerileri bulunmaktadır. Bunun yanında Körfez Petrokimya adında bir petro kimya tesisi de bulunmaktadır.Aslına bakarsanız Tüpraş'ın ilk adımları 1961 yılında Amerikan Caltex tarafından kurulan aynı zamanda Türkiye'nin ilk rafinerisi olan olan İPRAŞ'a (İstanbul Petrol Rafinerisi A.Ş.) kadar dayanmaktadır.

Özelleştirme rüzgarından etkilenen Tüpraş ilk olarak Ocak 2004'te Tatneft - Zorlu Grubu tarafından 1,3 milyar dolar bedelle satın alındı.Daha sonra Petrol-İş’in açtığı dava sonucu yürütme durduruldu. Eylül 2005 de tekrar ihale yapıldı ve bu sefer ihaleyi en yüksek teklifi Koç-Shell Grubu kazandı.İhale bedeli 4 milyar 140 milyon dolar dı. Şirket 2014 yılında 1,4 milyar TL net kar elde etmiştir.
Bu dev şirketin %51 hissesi 26 Ocak 2006 tarihinde KOÇ Topluluğu ve Shell Ortak Girişim Grubuna devredilmiştir.Tüpraş'ın %49'lük bölümü halka açıktır.

Tüpraş Kimin : Koç Holding (Enerji Yatırımları A.Ş)  + Shell 
Not: Yukarıda yazılan bilgiler Tüpraş kimin ve sahibi kim kelimesine ait arama motoru sonucu bulduğumuz Tüpraş kimin kelimesi sonuçları gösterilmektedir. Sitemizde okuduğunuz bilgiler sürekli güncel olmadığından firma sahipleri değişmiş olabilir.Burada yazılan bilgiler firma resmi sayfasından Eylül 2015 'de alınmıştır.Buradaki bilgilerden sitemiz yasal olarak sorumlu değildir. İçeriğin kaldırılmasını istiyorsanız yada değişikliğini bildirmek istiyorsanız yorum yapmanız yeterli olacaktır.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Kimin © 2013 | Plantilla diseñada por Ciudad Blogger