turkcell sahibi kim

Turkcell Sahibi Kim ? Turkcell Kime Ait ? Türkcell Sahibi Kimdir ? Türkcell kimin ? Türkcell Kimin Şirketi ? 

Turkcell Türkiye merkezli telefon operatörüdür. Turkcell 1994 yılında ilk GSM ağı olarak hizmete girmiştir. En çok abonesi olan operatör olup Turkcell'in ardında Vodafone, ve Avea gelmektedir.Faaliyette bulunduğu dokuz ülkenin beşinde pazar lideri olan Turkcell, bölgesel bir liderdir. Hisseleri 11 Temmuz 2000'de İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ve New York Stock Exchange'de (NYSE) eşzamanlı olarak işlem görmeye başlamıştır.

Turkcell'in kurucu ortakları, daha önceden Telecom Finland Ltd. olarak bilinen ve şu anda TeliaSonera'nın sahip olduğu Sonera Holding, Çukurova Grubu ve MV Holding'dir.Turkcell'in Sahipleri ve Hisse Dağıtılı

Turkcell Holding A.Ş.    %51,00 
Çukurova Holding A.Ş.  %0,05 
Sonera Holding B.V.     %14,02 
Diğer (Halka Açık)       %34,93

Turkcell’in ortaklık yapısı biraz karışıklık göstermektedir.Detaylı olarak anlatmak gerekirse. Turkcell’i yüzde 51 hisse payıyla Turkcell Holding A.Ş.yönetiyor. Turkcell Holding %52.91 payı Cukurova Telecom Holding söylüyor. Cukurova Telecom Holding %51 hissesi de Çukurova Holding’e ait. Yani çok net bir şekilde turkcell sahibi kim sorusuna verilecek cecap; Çukurova Grubuna yani Mehmet Emin Karamehmet dir.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Kimin © 2013 | Plantilla diseñada por Ciudad Blogger